חדירת האינטרנט למציאות היום יומית של כל בית ועסק מאפשרת לכל אחד למנף את הגמישות הטכנולוגית ולגשת את המידע באמצעות מחשב או טלפון נייד מכל מקום. כך, המידע והפרטיות הפכו חשופים לעבריינות מקוונת של האקרים ונוכלים העוקבים אחר פעילותנו ברשת במטרה לגשת אל מידע פרטי ועסקי. אבטחת מידע נועדה להגן על מערכות מחשב מפני איומים טכנולוגים, כגון: האקרים, וירוסים, תולעי מחשב, סוסים טרויאנים ותוכנות ריגול (Spyware) המרגלות אחרי הרגלי הגלישה של המשתמש. שימוש במערכות אבטחה יאפשר שמירה על חיסיון מידע, זמינות המידע ושלמות ואמינות המידע.

חשיבות השימוש באבטחת מידע בבית ובעסק

מגוון האפשרויות לפגיעה פוטנציאלית בארגון ובפרטיות הוא עצום ומהווה איום חד משמעי. פריצה אל מחשב ביתי, שאינו מאובטח באמצעות תוכנת אנטי וירוס, עלולה לגרור השלכות כלכליות ואישיות הרסניות. חדירה עוינת תאפשר לפורץ להזדהות בשמנו,  לגשת אל חשבון הבנק שלנו, לרכוש מוצרים על חשבוננו, להחדיר וירוסים הרסניים למחשבים שלנו וכדומה. פריצה למערכות מידע בלתי מאובטחות של ארגון עלולה לפגוע במידע חיוני ורגיש, לגרום נזק כלכלי עצום, לפגוע במוניטין של הארגון ובאמון הלקוחות, ולגרור השלכות קריטיות לגבי המשך תפקודו.

אבטחת מידע למערכות המחשב בעסק

חברות וארגונים עסקיים וממשלתיים מאחסנים את המידע העסקי, הביטחוני והאישי שלהם ברשתות מחשבים ומעניקים ללקוחותיהם גישה נרחבת אל מידע זה. כך למשל, לקוחות נגשים למידע באתרי מסחר באינטרנט ואזרחים נגשים למידע באתרי מוסדות ממשלתיים. ככל שהגישה רחבה יותר כך המידע מאובטח פחות ונדרש פתרון אבטחה שיהיה איכותי אך לא יפגום בחוויית הגלישה של הלקוח. קיימים בשוק מגוון פתרונות אבטחה אך אין מערכת אחת המסוגלת לספק אבטחת מידע מוחלטת. אנשי המקצוע המומחים בתחום אמונים על זיהוי המידע הרגיש והתאמת המערכת שתגן עליו באופן המיטב. האמצעים הנפוצים להגנה על מידע עסקי הם: תוכנת אנטי וירוס כדוגמת תוכנת "מקאפי" של חברת בזק, תוכנת חומת אש (Fire wall), תוכנת אנטי Spyware, אבטחת קוד, והצפנת מידע.

אבטחת מידע למשתמש הביתי

המשתמש הביתי יכול להגן על המחשב האישי באמצעות תוכנת אנטי וירוס. חברות רבות מספקות ללקוחותיהם, תוכנות אנטי וירוס מתקדמות עם תמיכה טכנית 24 שעות, 7 ימים בשבוע. תוכנות אלו כוללות ממשק הפעלה בעברית, ומגינות על המחשב מפני וירוסים, סוסים טרויאניים, תוכנות ריגול ותולעים. כמו כן, מומלץ למשתמש הביתי לעדכן את מערכת ההפעלה באופן שוטף, להשתמש בסיסמאות חזקות, להימנע מפתיחת מיילים המגיעים ממקורות בלתי מוכרים, ומהורדת קבצים חשודים.

ככל שיותר ארגונים עסקיים ואנשים פרטיים ממנפים את הגמישות שמאפשרת הטכנולוגיה לגישה אל המידע מרחוק, הופך הצורך במערכות מאובטחות ואמינות לבלתי נמנע והכרחי. תחום אבטחת המידע התפתח מאד בעשור האחרון על מנת להתמודד עם האיומים ומציע מגוון פתרונות לעסקים ומשתמשים ביתיים.